Czy możliwe jest procedowanie zintegrowanych planów inwestycyjnych, a ich przedmiot musi być zgodny z ustaleniami obowiązującego studium?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Dziamski Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 27 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Z uwagi na fakt, iż nowelizacja ustawy z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – dalej u.p.z.p. zawiera obowiązek "potwierdzania zgodności" opracowywanych w nowej procedurze planów miejscowych z ustaleniami planu ogólnego (art. 20 ust. 1 u.p.z.p.), a jednocześnie art. 67 ust. 5 ustawy z 7.07.2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw - dalej u.z.u.p.z.p. stanowi, iż cyt.: "5. Do spraw dotyczących opracowania i uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego albo ich zmian, o których mowa w ust. 4 pkt 1, stosuje się studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin w brzmieniu dotychczasowym."

1) Czy możliwe jest procedowanie zintegrowanych planów inwestycyjnych (nowy rodzaj planu miejscowego wprowadzony zmianą ustawy), a ich przedmiot musi być zgodny z ustaleniami obowiązującego studium w związku z brakiem planu ogólnego?

W odniesieniu do procedowania decyzji o warunkach zabudowy w związku z przystąpieniem do sporządzenia planu ogólnego:

1) Czy w związku z podjęciem uchwały intencyjnej w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego, możliwe jest dalsze procedowanie i wydawanie decyzji o warunkach zabudowy, czy też postepowania w sprawie wydania decyzji powinny być zawieszane?

2) Jeżeli tak, to czy procedowane w tym czasie decyzje, w związku z brakiem planu ogólnego muszą być zgodne z ustaleniami jeszcze obowiązującego studium?

3) Czy w przypadku wejścia w życie planu ogólnego wydane decyzje o warunkach zabudowy niezgodne z ustaleniami tego planu zachowują ważność, czy też powinny zostać wygaszone?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX