Czy możliwe jest ponowne rozpoznanie wniosku o umorzenie pozostałej do zapłaty należności za pobyt dziecka w pieczy zastępczej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 18 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Rodzicowi ustalono opłatę za pobyt dziecka w pieczy zastępczej na podstawie przepisu art. 193 ust. 1 pkt 2 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Następnie rodzic wystąpił o umorzenie orzeczonej opłaty.

Organ uwzględniając postanowienia uchwały w sprawie szczegółowych warunków umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty, o której mowa w art. 193 ust. 1, ustalił, że z uwagi na osiągany przez rodzica dochód kwalifikuje się on do udzielenia ulgi w postaci umorzenia 90% wysokości ustalonej wcześniej opłaty. Pozostałych do spłaty 10% należności rodzic nie zapłacił. Po upływie roku ponownie wystąpił z wnioskiem o umorzenie pozostałej do zapłaty należności.

Czy możliwe jest rozpoznanie takiego wniosku, czy też sprawę należy traktować jako już osądzoną (i postępowanie umorzyć jako bezprzedmiotowe lub odmówić jego wszczęcia)?

Zatem jeśli w sprawie doszło już do rozstrzygnięcia w przedmiocie umorzenia, a organ uprzednio nie znalazł podstaw do umorzenia należności w całości, to czy co do pozostałej do spłaty kwoty mamy do czynienia ze sprawą rozstrzygniętą już uprzednio ostateczną decyzją administracyjną?

A jeśli tak, to czy prowadzenie postępowania w tym zakresie powodowałoby naruszenie zasady ochrony powagi rzeczy osądzonej w prawie administracyjnym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX