Czy możliwe jest nabycie towaru z brytyjskim podatkiem VAT, a następnie wystąpienie z wnioskiem za pośrednictwem właściwego urzędu skarbowego o zwrot podatku VAT zapłaconego w innym państwie członkowskim?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 19 września 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy czynnym podatnikiem podatku VAT, zarejestrowanym również na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zajmujemy się handlem detalicznym sprzętem audiofilskim. W ramach prowadzonej działalności towary nabywamy m.in. w Wielkiej Brytanii, a następnie sprzedajemy w Polsce. Jeden z naszych dostawców - duży sklep zlokalizowany na terenie Wielkiej Brytanii - godzi się na zastosowanie stawki VAT (brytyjskiej) w wysokości 0% dla WDT jedynie wówczas, kiedy wysyłka towaru do Polski odbywa się z wykorzystaniem jednej z kilku dużych firm spedytorskich. Problem w tym, że koszty przesyłki towaru bywają w takim przypadku nawet 4-krotnie wyższe, aniżeli w sytuacji, kiedy przesyłka jest dostarczana przez naszą zaprzyjaźnioną firmę przewozową.

Czy w zaistniałej sytuacji możemy nabyć towar z brytyjskim podatkiem VAT wyliczonym wg stawki podstawowej, a następnie w terminie do końca września kolejnego roku zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego o zwrot zapłaconego w tym innym unijnym państwie podatku VAT?

Czy może jednak stoi temu na przeszkodzie art. 4 lit. a Dyrektywy Rady 2008/9/WE, skoro nabywane przez nas towary są de facto przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX