Czy możliwe jest dokonanie zmiany umowy polegającej na waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy w związku ze wzrostem płacy minimalnej i średniego wynagrodzenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 26 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy art. 144 ust. 1 pkt 3 lub 6 p.z.p. może być wykorzystany jako podstawa prawna do wprowadzenia zmian do umowy w postaci waloryzacji wynagrodzenia?

Pierwotnie umowa na nadzór autorski została zawarta w 2017 r. na okres 18 miesięcy. Nie określono dokładnych ram, gdyż termin był uzależniony od terminu wykonania robót budowlanych, których wykonawca nie został jeszcze wyłoniony. Faktycznie roboty budowalne rozpoczęły się dopiero w 2020 r. Wykonawca konieczność dokonania rewaloryzacji uzasadnia faktem znacznego wzrostu płacy minimalnej i związanym z tym wzrostem średniego wynagrodzenia, co było elementem kształtującym cenę ofertową. W umowie zamawiający nie przewidział wprost możliwości wzrostu wynagrodzenia z powodu wzrostu płacy minimalnej, natomiast przewidział możliwość zmiany wynagrodzenia w przypadku zmiany powszechnie obowiązujących przepisów prawa zakresie mającym wpływ na realizację przedmiotu zamówienia lub świadczenia jednej lub obu stron, na co powołuje się wykonawca.

Czy w niniejszej sytuacji, można wprowadzić zmiany do umowy w postaci zwiększenia wynagrodzenia, na podstawie jej zapisów lub na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 3 lub pkt 6 p.z.p.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX