Czy możliwe jest dodanie kryterium oceny ofert, związane z zatrudnieniem odpowiedniej ilości osób osadzonych przy budowie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Soszyńska - Purtak Paulina
Odpowiedzi udzielono: 13 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający w postępowaniu w trybie podstawowym na budowę budynku penitencjarnego w formule zaprojektuj i wybuduj zastrzegł na podstawie art. 94 ustawy z 11.09.2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1129) - dalej p.z.p., że o zamówienie mogą się starać jedynie wykonawcy posiadający status zakładu pracy chronionej, spółdzielni socjalnej oraz inni wykonawcy, których głównym celem lub głównym celem działalności ich wyodrębnionych organizacyjnie jednostek, które będą realizowały zamówienie, jest społeczna i zawodowa integracja osób społecznie marginalizowanych, wyłącznie osób pozbawionych wolności lub zwalnianych z zakładów karnych, o których mowa ustawie z 6.06.1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz.U. z 2021 r. poz. 53), mających trudności w integracji ze środowiskiem oraz że procentowy wskaźnik zatrudnienia osób pozbawionych wolności lub zwalnianych z zakładów karnych, jest nie mniejszy niż 30% osób zatrudnionych u wykonawcy albo w jego jednostce, która będzie realizowała zamówienie. Inflacja oraz rosnące ceny materiałów budowlanych dają się we znaki uczestnikom rynku zamówień publicznych. Coraz częściej zdarza się, że postępowania o udzielenie zamówienia nie udaje się rozstrzygnąć z tego względu, że złożone oferty znacznie przekraczają zaplanowany na dany cel budżet lub w ogóle przedsiębiorcy nie składają ofert, bowiem kalkulacje czynione przy przygotowywaniu oferty nieraz dezaktualizują się właściwie z dnia na dzień. Nawet rozstrzygnięcie postępowania nie oznacza gwarancji podpisania umowy przez zwycięskiego wykonawcę. Może się okazać, że kontrakt stanie się dla niego nieopłacalny, a więc najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy będzie niepodpisywanie umowy zamiast konieczności wywiązania się z – nierentownej na samym wstępie – umowy.

Czy i w jaki sposób można nakłonić zamawiającego do rezygnacji z powyższego?

Czy dobrym pomysłem jest dodanie kryterium oceny ofert, związanego z zatrudnieniem odpowiedniej ilości osób osadzonych przy budowie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX