Czy możliwa jest zmiana realizowanego budynku warsztatowego na cele budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażami w parterze?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Brzuchacz Adam
Odpowiedzi udzielono: 21 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 36a ust. 5 pkt 4 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351) – dalej pr. bud.  istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno–budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi zmiana zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.

W związku z powyższym proszę o opinię, czy możliwa jest zmiana realizowanego budynku warsztatowego na cele budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażami w parterze, a w przypadku możliwości takiej zmiany proszę o praktyczne wyjaśnienie, w jaki sposób powinien być złożony wniosek o zmianę pozwolenia na budowę?

Przepisy pr. bud. określają, że w postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32-35 pr. bud. stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany. Natomiast w przypadku zmiany sposobu użytkowania budynku zmianie ulega całe zamierzenie budowlane, w tym jego nazwa. W opisanym przypadku została wydana nowa decyzja o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie funkcji realizowanego budynku warsztatowego na cele budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Natomiast z przedłożonego projektu zagospodarowania terenu i projektu architektoniczno-budowlanego wynika, że obiekt został już wybudowany, obecnie trwają prace wykończeniowe i nie przewidziano żadnych istotnych zmian w projekcie oprócz zmiany nazw pomieszczeń (funkcji). Proszę o wyjaśnienie, w jakim przypadku można zastosować przepis art. 36a ust. 5 pkt 4 pr. bud. oraz jak powinien zostać złożony wniosek o zmianę pozwolenia na budowę w zakresie zmiany sposobu użytkowania (funkcji budynku) oraz projekt budowlany (zmiana dotyczy decyzji o pozwolenie na budowę z 1997 r., roboty budowlane nie zostały przerwane na okres dłuższy niż 3 lata).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX