Czy możliwa jest waloryzacja wykonanej umowy w oparciu o przesłanki starego PZP, jeżeli umowa nadal obowiązuje w zakresie udzielonej gwarancji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jagodziński Marcin Jerzy
Odpowiedzi udzielono: 1 sierpnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający otrzymał od wykonawcy prośbę o waloryzację wynagrodzenia. Umowa została zawarta 2.03.2018 r. Umowa została wykonana. W umowie nie ma klauzul waloryzacyjnych. W umowie jest natomiast zapis, na który powołuje się wykonawca w punkcie dotyczącym "Szczegółowy zakres przedmiotu zamówienia", iż "Serwis instalacji w okresie gwarancyjnym z częstotliwością co najmniej 1 raz w roku potwierdzony protokołem podpisanym przez użytkownika oraz wymiana płynu solarnego po upływie 5 lat i 10 lat od dnia odbioru końcowego instalacji."

Czy skoro wymiana płynu jest po upływie 5 lat od dnia odbioru końcowego i tj. usługa gwarancyjna wykonawcy przysługuje dopłata do wynagrodzenia w wysokości różnicy, kosztów uwzględnionych w ofercie i wysokością obecnych kosztów wykonania usługi, przysługuje zmiana wynagrodzenia na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 3 starego p.z.p., czy jest to nadużycie prawa?

Wykonawca żąda dopłaty 13 tysięcy, natomiast wartość całego zamówienia wynosiła około 600 tysięcy.

Czy przedsiębiorca powinien przewidzieć wzrost ceny płynu z 3600 w 2021 r. na 10600 za 1000 litrów w 2023 r., przy wykonaniu wymiany płynu solarnego po 5 i 10 latach od umowy?

Czy jeżeli zmiana na gruncie p.z.p. jest niedopuszczalna, czy gmina jako zamawiający może podpisać ugodę na gruncie art. 54a ustawy o finansach publicznych w sprawie spornej należności cywilnoprawnej?

Wykonawca zastrzegł, że nie wykona usługi, jeżeli gmina nie dokona waloryzacji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX