Czy możliwa jest eksploatacja spalarni w dwóch odrębnych reżimach: unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych (D10) z odzyskiem ciepła oraz odzysk (R1) na cele energetyczne odpadów dopuszczonych do wykorzystania w tym procesie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 14 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W projektowanej instalacji do spalania odpadów podstawowymi odpadami przewidzianym do termicznego przetwarzania będą odpady medyczne, także odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny. Zakłada się również unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych innych niż medyczne oraz innych niż niebezpieczne. Sumaryczny, roczny strumień odpadów do spalenia może być złożony z dowolnej kompozycji odpadów (oczywiście z wyłączeniem odpadów zakaźnych).

Czy obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość eksploatacji spalarni w dwóch odrębnych reżimach: unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych (D10) z odzyskiem ciepła oraz odzysk (R1) na cele energetyczne odpadów dopuszczonych do wykorzystania w tym procesie?

Autorzy raportu ooś, wskazując na możliwość odzysku części odpadów, powołali się na art. 158 ust. 2 pkt 2 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2021 r. poz. 779) – dalej u.o., z którego wynika, że termiczne przekształcanie, w celu odzysku energii, odpadów innych niż niebezpieczne stanowi proces odzysku R1.

Jeżeli instalacja może pracować w obu wariantach, czy powinny zostać ustalone różne warunki jej eksploatacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX