Czy możemy obciążyć matkę (wstępną) opłatą za pobyt syna w DPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Aptowicz Damian
Odpowiedzi udzielono: 20 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Mąż został umieszczony w DPS. Żyje żona osoby umieszczonej w DPS i dwoje małoletnich dzieci, które tworzyły rodzinę z osobą umieszczoną w DPS. Poza tym żyje matka osoby umieszczonej w DPS, która jest osobą samotnie gospodarującą.

Żona ma dochód, który nie przekracza 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie. Dzieci nie mają własnego dochodu i tak jak w przypadku ich matki dochód przypadający na nich w rodzinie nie przekracza 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Tylko dochód matki (wstępnej) osoby umieszczonej w DPS przekracza 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej. Nikt nie odmówił przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego.

1. Czy możemy obciążyć matkę (wstępną) opłatą za pobyt syna w DPS?

2. Jeżeli tak, to czy jedynymi ograniczeniami wysokości opłaty matki (wstępnej) jest koszt:

1) pobytu w DPS,

2) kwota uiszczana przez syna,

3) 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej?

3. Czy też ograniczeniem wysokości opłaty matki (wstępnej) jest również udział ułamkowy/proporcja, wynikający z ilości osób, które potencjalnie mogą ponosić opłatę za DPS, czyli bierzemy pod uwagę wszystkie 4 osoby, wówczas opłata matki (wstępnej) w maksymalnej wysokości ¼ opłaty przypadającej na te osoby albo bierzemy pod uwagę tylko 2 osoby pełnoletnie (pominięcie jako potencjalnie zobowiązanych 2 małoletnich dzieci), wówczas opłata matki (wstępnej) w maksymalnej wysokości 1/2 opłaty przypadającej na te osoby?

Proszę uzupełnić odpowiedź:

W tym stanie faktycznym, ale ze zmianą polegającą na tym, że dochód w rodzinie żony jednak przekracza 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, to czy dzieci byłyby zobowiązane do opłaty za DPS?

Jeżeli nie przyjmujemy zasady z pkt 3 naszego zapytania (ogólna kwota do zapłaty przypadająca na rodzinę podzielona przez ilość osób), to jaką zasadę stosować, gdy jest kilka osób zobowiązanych do zapłaty z dochodem powyżej 300% po wywiadzie, ale np. nie zgadzają się na umowę?

Wg jakiej powtarzalnej (generalnej) zasady przyporządkować im kwotę do zapłaty?

1. Jak się ma brak zasady proporcjonalności w przypadku kilku osób z dochodem powyżej 300% po przeprowadzonym wywiadzie środowiskowym (rozumiemy, że wówczas obowiązuje zasada swobody umów w razie umowy albo uznanie administracyjne w razie decyzji?) i art. 103 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej, który stanowi o niezwiększaniu opłaty danej osoby, jeżeli inne osoby są zwolnione z opłaty z mocy prawa, umowy albo decyzji?

Jak rozumieć ten przepis w kontekście braku zasady proporcjonalności przy ustalaniu opłaty w stosunku do osób po wywiadzie środowiskowym?

2. Czy jeżeli dziecko niepełnoletnie ma dochód powyżej 300% kryterium dochodowego może ponosić opłatę za pobyt członka rodziny w dps?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX