Czy montaż próbny powinien być potraktowany jako usługa budowlana?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 26 marca 2018 r.

PYTANIE

Spółka zajmuje się produkcją i montażem sufitów z siatki stalowej. Przedmiot działalności został zakwalifikowany przez Urząd Statystyczny w Łodzi do następujących grupowań: - wytwarzanie elementów konstrukcji stalowych: sufitów, ścianek, zabudów, pomieszczeń akustycznych, wykonanych z blachy aluminiowej, stalowej (również pokrytej lakierem), które zostały przygotowane do zabudowy w konstrukcjach, tzn. wykonano w nich otwory, dospawano inne elementy, zostały wygięte lub pokarbowane - do grupy PKWiU 25.11.23.0: - montaż konstrukcji: ażurowych sufitów rastrowych, listwowych sufitów podwieszanych, sufitów kasetonowych, zabudów metalowych, ścianek, pomieszczeń akustycznych wykonanych ze stali, aluminium, w miejscu przeznaczenia - do grupy PKWiU 43.99.50.0.

Spółka zawarła umowę z wykonawcą (w charakterze podwykonawcy) na przedmiot umowy "dostawa blachy perforowanej do voidu w przestrzeni mock-up'u oraz dostawa i montaż sufitu podwieszanego do parkingu otwartego".

Mock-up to makieta, próbka, część pokazowa sufitu, która może, ale nie musi, po montażu na cele pokazowe zostać wbudowana w całość konstrukcji. Mock-up ma ułatwić klientowi podjęcie decyzji, czy zamówiony sufit spełnia oczekiwania i czy tak ma wyglądać całość konstrukcji. Wynagrodzenie w umowie zostało ujęte ryczałtowo ("zryczałtowane wynagrodzenie za wszystkie prace wynosi...", wyszczególnienie cen jednostkowych służy jedynie do celów informacyjnych). Faktura została wystawiona ze stawką VAT 23%.

Czy podatnik postąpił prawidłowo traktując powyższe zdarzenie jako dostawę towaru i umieszczając na fakturze stawkę 23% zamiast potraktować całości jako usługę kompleksową ze stawką "odwrotne obciążenie"?

Czy montaż próbny powinien być potraktowany jako usługa budowlana?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX