Czy monitorowanie przebiegu terapii na oddziale dziennym psychiatrycznym jest zgodne z prawem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Łokaj Maciej
Odpowiedzi udzielono: 14 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na jakiej podstawie prawnej Jednostka może zamontować monitoring w salach terapeutycznych na oddziale dziennym psychiatrycznym. Pomieszczenie ma zostać wyposażone w kamerę przesyłającą obraz wraz dźwiękiem do gabinetu kierownika oddziału, który ma "podgląd" na prowadzoną sesje bez nagrywania obrazu.

Czy monitorowanie przebiegu terapii nie pozostaje w sprzeczności z obowiązkiem poszanowania intymności pacjenta?

Czy w wyżej wymienionym przypadku nie zostają tu naruszone przepisy: - art. 20 u.p.p., art. 23 k.c., art. 9 ust. 2 lit. a RODO?

Drugi problem powstaje wówczas, gdy pacjent jednak nie godzi się na monitoring. W rozumieniu przepisów u.ś.o.z jednostka zobowiązała się w umowie z płatnikiem publicznym do udzielania świadczeń na zasadach określonych w przepisach tej ustawy, odpowiedniego rozporządzenia o świadczeniach gwarantowanych oraz zarządzeń Prezesa NFZ. Pacjent ma więc prawo oczekiwać, że świadczenia zostaną mu udzielone, mimo iż nie wyraża zgody na monitoring.

Czy koncepcja dopuszczalności monitoringu wyłącznie na zgodzie pacjenta jest wystarczająca?

W jednostce istnieje monitoring wizyjny zainstalowany w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób oraz zabezpieczenia obiektów i terenu szpitala.

Czy w przypadku zainstalowania kamery o której mowa wyżej należy skonsultować się ze związkami zawodowymi istniejącymi w jednostce?

Jak to ma sie do wyroku WSA w Warszawie z 29.06.2015 r., VII SA/Wa 787/15.(naruszenie zbiorowych praw pacjentów do poszanowania intymności i godności)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX