Czy mogę zawrzeć z żoną umowę najmu lub umowę użyczenia na część hali i wystawiać jej faktury za najem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 4 października 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W styczniu 2017 r. dokonałem zakupu poniesionych nakładów na inwestycję od firmy mojej żony. Na wartość wykazaną w fakturze składały się:

- wartość początkowa zakupu wg aktu notarialnego,

- poniesione nakłady na założenie instalacji itd.

W związku z ww. zakupem dalej prowadzę inwestycję, gdzie wybudowałam halę produkcyjną. Moja żona też prowadzi działalność gospodarczą i będzie świadczył usługi m.in. dla mojej firmy. Posiadamy wspólność majątkową.

Czy mogę zawrzeć z żoną umowę najmu lub umowę użyczenia na część hali i wystawiać jej faktury za najem? Jak wygląda to pod względem VAT?

Moim zdaniem na gruncie podatku VAT organy podatkowe dopuszczają w takiej sytuacji wystąpienie skutków podatkowych. Jak wskazuje DIS w Katowicach w interpretacji ind. z 13.01.2010 r., IBPP2/443-865/09/WN (…) " należy stwierdzić, iż pomimo tego, że samochody ciężarowe będące przedmiotem najmu stanowią przedmiot wspólności majątkowej małżeńskiej Wnioskodawcy z ich najemcą (żoną Wnioskodawcy), najem ten podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, jako świadczenie pomiędzy dwoma odrębnymi podatnikami podatku VAT. Reasumując należy stwierdzić, że wynajmujący będący podatnikiem podatku od towarów i usług był obowiązany wystawić dla najemcy (żonie - w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej) fakturę VAT stwierdzającą wykonanie usługi najmu samochodów ciężarowych i opodatkować powyższe podatkiem od towarów i usług wg właściwej stawki." Jednocześnie we wskazanej interpretacji organ podatkowy wskazał, iż wydane w zakresie podatku dochodowego rozstrzygniecie wskazujące, iż umowa najmu nie wywołuje skutków wiąże jedynie w zakresie przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych. Analogiczne stanowisko zaprezentował również DIS w Poznaniu w interpretacji z 15.01.2008 r., ILPP1/443-316/07-4/KG i DIS z Łodzi z 24 05 2014 r., IPTPP1/443-154/12-4/MW.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX