Czy mimo zakończenia egzekucji wskutek wyegzekwowania roszczenia w całości, komornik na wniosek wierzyciela może ponownie wszcząć egzekucję?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 16 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Komornik Sądowy prowadzi egzekucję ze świadczenia rentowego całkowicie ubezwłasnowolnionego mieszkańca domu pomocy społecznej na podstawie tytułu wykonawczego, tj. Nakazu Zapłaty w Postępowaniu Upominawczym wydanym przez Sąd Rejonowy.

Dnia 05.01.2022 r., wobec ukończenia egzekucji wskutek wyegzekwowania roszczenia wierzyciela w całości, zostało wydane postanowienie dotyczące przyznania wierzycielowi kosztów zastępstwa prawnego w postępowaniu egzekucyjnym, ustalenia kosztów niezbędnych do celowego przeprowadzenia egzekucji, zwrócenia wierzycielowi uiszczonej zaliczki.

W marcu 2022 r. na nazwisko całkowicie ubezwłasnowolnionego mieszkańca wpływa wezwanie do zapłaty od wierzyciela, na wniosek którego było prowadzone wyżej opisane postępowanie egzekucyjne. Sygnatura nakazu zapłaty wykazana w pismach od komornika i wezwaniu do zapłaty jest taka sama. Opiekun prawny całkowicie ubezwłasnowolnionego mieszkańca wystąpił do wierzyciela o przedstawienie dokumentów potwierdzających zadłużenie, jednak wierzyciel nie odpowiedział na wniosek opiekuna prawnego. Z wezwania wynika, że wierzyciel wymaga spłaty odsetek i kosztów egzekucji.

Czy w przedstawionej sytuacji, zachodzi prawdopodobieństwo, że komornik nie wyegzekwował wszystkich należności?

Czy mimo zakończenia egzekucji wskutek wyegzekwowania roszczenia w całości, komornik na wniosek wierzyciela może ponownie wszcząć egzekucję?

Jakie działania powinien podjąć opiekun prawny, by chronić interesy mieszkańca?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX