Czy mimo utraty tytułu prawnego do nieruchomości firma może prowadzić swą działalność, określoną w posiadanym zezwoleniu na przetwarzanie odpadów przez czas, na jaki zezwolenie zostało wydane?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 8 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma X posiada zezwolenie na przetwarzanie odpadów ważne do końca 2026 r. Odpady w ramach zezwolenia może magazynować w wyznaczonych miejscach. Zgodnie z art. 14 ustawy z 20.07.2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1592) - dalej u.z.u.o., firma złożyła wniosek o zmianę posiadanego zezwolenia, a postępowanie w sprawie zmiany zezwolenia nadal toczy się przed marszałkiem województwa. Co ważne, firma ta utraciła całkowicie tytuł prawny do nieruchomości, na której mogła prowadzić przetwarzanie odpadów, ze względu na długotrwałe niepłacenie czynszu i inne naruszenia względem wydzierżawiającego.

Czy art. 13 u.z.u.o. można interpretować w ten sposób, że mimo utraty tytułu prawnego, firma może prowadzić swą działalność określoną w posiadanym zezwoleniu przez czas, na jaki zezwolenie zostało wydane?

Moim zdaniem artykuł ten odnosi się wyłącznie do sytuacji, gdy posiadacz odpadów posiada inny tytuł prawny niż własność, użytkowanie wieczyste, dzierżawa lub użytkowanie, np. umowę najmu, a nie gdy w ogóle go nie posiada lub ten tytuł utracił.

Czy w tej sytuacji posiadacz odpadów prowadzi działalność wbrew zapisom art. 25 ust. 2 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2022 r. poz. 699) – dalej u.o., który mówi, że magazynowanie odpadów odbywa się na terenie, do którego posiadacz odpadów ma tytuł prawny?

Czy marszałek województwa prowadzący postępowanie w sprawie zmiany zezwolenia powinien zakończyć to postępowanie, cofnąć zezwolenie oraz nakazać usunięcie odpadów, które posiadacz zmagazynował na nieruchomości, do której już nie posiada tytułu prawnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX