Czy mimo braku możliwości ustalenia spadkobierców i miejsca ich pobytu organ gminy musi wystąpić o ustanowienie kuratora sprawy i wszcząć rozgraniczenie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Słomka Kinga
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do urzędu złożono wniosek o rozgraniczanie przyległych nieruchomości - jedna granica. W trakcie weryfikacji zasadności przeprowadzenia rozgraniczenia okazało się, że właściciele jednej nieruchomości od kilkunastu lat nie żyją. Nie dokonano postępowania spadkowego, na nieruchomości nikt nie mieszka, brak informacji, czy w ogóle tacy spadkobiercy istnieją. Podatek za działkę płaci osoba nie związana ze zmarłymi, a działka użytkowana jest bezumownie przez jeszcze inne osoby fizyczne.

Czy w opisanej sytuacji można odmówić wszczęcia postępowania powołując się m.in. na art. 184 § 3 ustawy z 25.02.1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1359) – dalej k.r.o. tj. "Nie ustanawia się kuratora dla ochrony praw osoby, jeżeli istnieją przesłanki uznania jej za zmarłą", który to przepis wprowadzony został ustawą z 25.06.2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1271)?

Czy jednak mimo braku możliwości ustalenia nawet potencjalnych spadkobierców i miejsca ich pobytu - organ gminy musi wystąpić o ustanowienie kuratora do w/w sprawy i wszcząć rozgraniczenie?

Kto wówczas poniesie koszt postępowania po stronie zmarłych właścicieli?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX