Czy mieszanie wód opadowych i roztopowych czystych oraz narażonych na zanieczyszczenie przed odprowadzeniem do zewnętrznego systemu kanalizacji deszczowej jest zgodne z przepisami?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 17 marca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na terenie zakładu znajduje się niezadaszony i utwardzony plac (płyty betonowe), który stanowi miejsce magazynowania odpadów. Odpady magazynowane są w stalowych kontenerach (brak magazynowania odpadów bezpośrednio na powierzchni placu). Bywa, że przy przeładunku odpadów do kontenerów albo załadunku samych kontenerów na pojazdy ciężarowe z wnętrza kontenerów na plac wylewa się zgromadzona w ich wnętrzu woda, która nie zdążyła odparować (np. po intensywnych opadach deszczu). Spływy powierzchniowe wód opadowych i roztopowych ujmowane są do wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, a następnie kanałem odprowadzane do kolektora zbiorczego (ciągle na terenie zakładu), w którym mieszają się z wodami opadowymi i roztopowymi pochodzącymi z pozostałej części zakładu (m.in. z dachów ale także z parkingów samochodowych). Kolektor ostatecznie łączy się z gminną kanalizacją deszczową, do której są odprowadzane opisane wody opadowe i roztopowe. Firma nie posiada żadnego pozwolenia wodnoprawnego.

Czy mieszanie wód opadowych i roztopowych czystych (z dachów) oraz narażonych na zanieczyszczenie (np. z parkingów czy placu magazynowego) przed odprowadzeniem do zewnętrznego systemu kanalizacji deszczowej jest zgodne z przepisami?

Czy opisany sposób zagospodarowania wód opadowych i roztopowych z placu z kontenerami na odpady jest zgodny z przepisami?

Jeżeli nie, to jak należy zagospodarować te wody, by było to zgodne z przepisami?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX