Czy mechanizm odwróconego obciążenia ma zastosowanie w przypadku usług pomocniczych do świadczenia głównego, jakim są usługi instalowania maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 9 stycznia 2017 r.

PYTANIE

Jako czynny podatnik VAT głównie świadczymy usługi w zakresie PKWiU 33.20 - Usługa instalowania maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia. Są to głównie prace prowadzone na terenach zakładów przemysłowych (np. oczyszczalnie ścieków, elektrownie). Często jako podwykonawca, często też korzystamy z usług podwykonawców (również czynnych podatników VAT). Czasami jednym z etapów świadczonej przez nas usługi (opisanej na fakturze PKWiU 33.20) są roboty które są np. opisane w PKWiU 43.21.10.2 - Roboty związane z wykonywaniem pozostałych instalacji elektrycznych, czyli takie które począwszy od 1 stycznia 2017 r. są objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia. Stanowią one czasami tylko ułamkowy procent całej usługi.

Jak w takiej sytuacji poprawnie ustalić zasadę opodatkowania VAT dla takiej transakcji?

Czy należy na fakturze VAT wyodrębnić i wycenić w osobnej pozycji usługi opisane w załączniku nr 14 do ustawy o VAT (czyli te objęte odwrotnym obciążeniem)?

Czy wartość tej usługi powinna wynikać z podpisanego kontraktu czy tylko z naszej wewnętrznej wyceny wartości poszczególnych prac (często cena za usługę jest ustalana dla całej zakontraktowanej usługi)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX