Czy matka zastępcza może być nadal rodziną zastępczą z punktu widzenia prawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 10 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, rodzinę zastępczą zawodową lub rodzinny dom dziecka tworzą małżonkowie lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim. Z osobami tworzącymi zawodową rodzinę zastępczą mamy zawartą umowę na pełnienie funkcji zawodowej rodziny zastępczej (umowa zawarta na wniosek rodziców zastępczych). Matka zastępcza jest w umowie osobą wskazaną do pobierania wynagrodzenia, dotychczas rodzina należycie wywiązywała się z pełnienia funkcji rodziny zastępczej, obecnie rodzina przeżywa kryzys małżeński.

Ojciec zastępczy napisał oświadczenie, że nie chce pełnić funkcji rodzica zastępczego. Oboje deklarują, że mieszkają osobno. Dodatkowo ojciec zastępczy, nie posiada aktualnej opinii psychologicznej dotyczącej motywacji i predyspozycji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej i nie wyraża chęci komunikacji z PCPR. Można powiedzieć, że ww. pozostają w separacji nieformalnej. Na chwilę obecną nie zamierzają składać pozwu o rozwód czy separację.

Matka zastępcza, chce nadal pełnić funkcję rodziny zastępczej. Obecnie w rodzinie przebywa 6 dzieci. Matka zastępcza sprawowała ww. funkcję przed zawarciem małżeństwa. Rodzina posiada osobę do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich.

Czy matka zastępcza może być nadal rodziną zastępczą z punktu widzenia prawnego?

Czy możemy zawrzeć umowę z matką zastępczą, gdy oboje Państwo są jeszcze małżeństwem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX