Czy matka nowo narodzonego dziecka będąca jednocześnie przedsiębiorcą może zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grzegorczyk Maja
Odpowiedzi udzielono: 30 sierpnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Matka nowonarodzonego dziecka prowadzi działalność gospodarczą, natomiast ojciec nowonarodzonego dziecka jest zatrudniony na umowę o pracę. Ze względu na konieczność szybkiego powrotu do działalności gospodarczej matki, rodzice nowonarodzonego dziecka chcieliby, aby matka wykorzystała (płatny przez ZUS) urlop macierzyński/rodzicielski w jak najkrótszym możliwym terminie, natomiast ojciec chciałby przebywać na takim płatnym urlopie jak najdłużej. Warto też dodać, że matka nowonarodzonego dziecka będzie wykonywała swoją działalność gospodarczą zaraz po porodzie (nikt nie może jej zastąpić) jednak ze względu na konieczność spełnienia wymogów ZUS może na czas (obowiązkowego dla matki) urlopu swoją działalność zawiesić i zaprzestać płacenia składek do ZUS podczas takiego urlopu. Istnieje też możliwość rezygnacji przez matkę z działalności gospodarczej i zatrudnienia matki na umowę o pracę. Kolejna sprawa to różnica zarobków. Ze względu na fakt, że ojciec zarabia więcej od matki, rodzicie chcieliby, aby w okresie pełnych 12 miesięcy urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego oboje otrzymywali 80% swojego dotychczasowego wynagrodzenia.

Czy fakt prowadzenia działalności gospodarczej przez matkę utrudnia możliwość wzięcia urlopu rodzicielskiego przez ojca, a jeśli tak, to co w przypadku zatrudnienia matki na umowę o pracę?

Ile tygodni urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego musi wykorzystać matka, a ile tygodni może wykorzystać ojciec, jeżeli matka prowadzi działalność gospodarczą?

Jak wygląda ta sytuacja, jeżeli matka jest zatrudniona na umowę o pracę?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby oboje rodziców otrzymywało 80% swojego dotychczasowego wynagrodzenia podczas urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX