Czy matka dziecka może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne na tzw. starych zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2023 r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 27 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy strona, która pobiera świadczenie pielęgnacyjne na dziecko, po zmianie przepisów od stycznia 2024 r., zostanie bez możliwości opłacania za nią składek oraz bez środków do życia?

Strona pobiera świadczenie pielęgnacyjne na chore od urodzenia dziecko (choroba o podłożu psychicznym). Nie pracowała przez 18 lat, gdyż musiała sprawować opiekę całodobową nad niepełnosprawnym dzieckiem. Dziecko w lutym 2024 r. kończy 18 lat i również z dniem uzyskania pełnoletności kończy się jego orzeczenie.

Zgodnie z nowymi przepisami i ustawą o świadczeniu wspierającym, fakt iż dziecko Strony będzie od lutego 2024 r. pełnoletnie, pozbawi jego matkę możliwości składania wniosku na świadczenie pielęgnacyjne - na nadal chore dziecko i kontynuacji pobierania świadczenia. Matka, która przez prawie 20 lat nigdzie nie pracowała, będzie miała problem z uzyskaniem zatrudnienia (bez doświadczenia) i wejściem na rynek pracy.

Poza tym, jej dziecko nadal wymaga opieki całodobowej, zapewne od lutego 2024 r., gdy stanie przed komisją lekarską, znów dostanie orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, z tym, że już jako osoba dorosła.

Jak można pomóc w tej sytuacji matce dziecka?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX