Czy materiał pozyskany z łagodzenia zboczy skarpy stanowi odpad?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 4 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor posiada na swoim terenie skarpę, która jest bardzo stroma i uniemożliwia prawidłowe użytkowanie tego terenu do celów rolniczych. W związku z powyższym Inwestor przewidział wykonanie prac makroniwelacyjnych, które będą miały na celu zebranie nadmiaru materiału z wierzchołka oraz boków tej skarpy (mówiąc kolokwialnie – ścięcie wierzchołka skarpy i złagodzenie jej zboczy), co ma w pierwszej kolejności zapobiec ruchom masowym, a po drugie - umożliwić racjonalne użytkowanie tego terenu do celów rolniczych. Na okoliczność tego przedsięwzięcia zostanie opracowana stosowna dokumentacja geologiczna podlegająca zatwierdzeniu przez właściwy organ. Nadmiar materiału z prac (gleba i ziemia) zostanie wywieziony z nieruchomości i zagospodarowany do innych celów.

Czy materiał pozyskany z łagodzenia zboczy tej skarpy stanowi odpad?

Czy w przypadku jego wywiezienia poza teren danej nieruchomości oraz jego zagospodarowania poza tym terenem, konieczne jest posiadanie jakichkolwiek zezwoleń na gospodarowanie odpadami?

Dla tego terenu nie było wcześniej wydanej koncesji geologicznej na pozyskiwanie kopalin, nie będą również prowadzone prace budowlane, które wymagałyby zgłoszenia budowlanego lub uzyskania pozwolenia na budowę. Stąd też wydaje się, że wyłączenia określone w art. 2 pkt 3 i pkt 11 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797) – dalej u.o. nie mają tu zastosowania.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX