Czy matce należy uchylić prawo do zasiłku pielęgnacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 2 stycznia 2019 r.

PYTANIE

Matka dziecka posiada ustalone prawo do zasiłku rodzinnego, świadczenia wychowawczego, świadczenia pielęgnacyjnego oraz zasiłku pielęgnacyjnego przyznanego na niepełnoletnią córkę. Postanowieniem sądu dotyczącym zmiany w zakresie władzy rodzicielskiej wobec małoletniej (córki) sąd postanowił udzielić zabezpieczenia w ten sposób, że na czas trwania przedmiotowego postępowania umieścić natychmiast dziecko, w drodze zabezpieczenia w pieczy zastępczej (w tym przypadku - rodzina zastępcza pełniąca funkcję pogotowia opiekuńczego). W takim przypadku, tj. umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej prawo do zasiłku rodzinnego oraz świadczenia wychowawczego należy uchylić w związku z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej zgodnie z art. 7 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz art. 8 pkt 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Świadczenie pielęgnacyjne również należy uchylić w związku z brakiem sprawowania opieki nad tym dzieckiem oraz zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 2b (umieszczenie z rodzinie zastępczej).

Jak to się ma do zasiłku pielęgnacyjnego?

Na podstawie jakiego artykułu ustawy o świadczeniach rodzinnych można, czy też należy uchylić matce prawo do zasiłku pielęgnacyjnego?

Nadmieniam, że od dnia umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej matka wyprowadziła się i nie utrzymuje z dzieckiem kontaktu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX