Czy maszyny używane do celów badawczych podlegają zwolnieniu ze stosowania przepisów dyrektywy maszynowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 13 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W ramach prac badawczo-rozwojowych nad finalnym produktem spółka wykonuje prototypy maszyn zasilanych prądem elektrycznym, do których zastosowanie mogą mieć potencjalnie dyrektywa maszynowa 2006/42/WE oraz dyrektywa niskonapięciowa LVD 2014/35/UE. Każdy z prototypów jest tworzony z komponentów, które zawierają oznaczenia CE oraz dla których sporządzona jest deklaracja zgodności WE/UE. W trakcie prowadzonych prac maszyna ulega częstym zmianą, poszczególne komponenty są zmieniane nawet kilka razy w ciągu tygodnia lub doby. Prototyp nigdy nie zostaje wprowadzony do użytku, ale na jego podstawie są budowane produkty, które wprowadzane są do obrotu.

Czy działalność spółki polegająca na produkcji prototypów maszyn do badawczych podlega wyłączeniu z zakresu zastosowania ww. dyrektyw tj. z mocy art. art. 1 ust. 2. lit. h) dyrektywy maszynowej (maszyny zaprojektowane i wykonane specjalnie do celów badawczych, do doraźnego użytku w laboratoriach) oraz załącznika nr II do dyrektywy 2014/35/UE (specjalnie skonstruowane zestawy do przeprowadzania badań, przeznaczone wyłącznie do użytku w tym celu w jednostkach badawczo-rozwojowych)?

W razie odpowiedzi negatywnej:

Czy spółka posiada obowiązek sporządzenia deklaracji zgodności oraz oznaczania znakiem CE prototypów, co w konsekwencji wymagałoby każdorazowego sporządzenia nowej oceny zgodności, w sytuacji gdy zmianie ulega poszczególny komponent?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX