Czy mamy do czynienia z odpadem w momencie, gdy zbędne chemikalia i ZSEE trafiają do jednostki odpowiedzialnej za gospodarowanie odpadami?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 13 września 2022 r.
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 26 listopada 2021 r.

PYTANIE

Czy poniższe postępowanie wpisuje się w definicję zbierania odpadów i wymaga stosownej decyzji?

Jednostki organizacyjne uczelni publicznej przekazują zbędne substancje chemiczne i zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) do jednostki organizacyjnej odpowiedzialnej za gospodarkę odpadami. Wszystko to zwożone jest w jedno miejsce i zostaje nadany kod odpadu, następnie wstępnie magazynowane w oddzielnych boksach. Gdy ilość zgromadzonych odpadów spełni wymagania logistyczne odbiorcy, odpady te są przekazywane podmiotowi posiadającemu pozwolenie na zbieranie lub unieszkodliwienie rzeczonych odpadów.

Czy mamy do czynienia z odpadem w momencie, gdy zbędne chemikalia i ZSEE trafiają do jednostki odpowiedzialnej za gospodarowanie odpadami, czy już wcześniej, gdy jednostka organizacyjna uznaje jakieś substancje chemiczne za zbędne i podobnie w przypadku ZSEE?

Czy, jeżeli uznamy, że mamy do czynienia z odpadem już w jednostce organizacyjnej, to powinna ona ewidencjonować wytworzenie tego odpadu i przekazanie go do jednostki organizacyjnej odpowiedzialnej za gospodarkę odpadami?

Idąc dalej, jeżeli ostatnia teza jest prawdziwa, to ta uczelnia publiczna powinna wystąpić o zezwolenie na zbieranie niniejszych odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX