Czy małżonkowie będący wspólnikami spółki cywilnej, będą mogli po rozwodzie w 2022 r. i rozwiązaniu spółki, opodatkować przychody z indywidualnych działalności gospodarczych ryczałtem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 11 grudnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Od 2004 roku prowadzimy spółkę cywilną (dwóch wspólników małżonków każde po 50% udziałów) działalność handlowa (sprzedaż materiałów budowlanych i art. gospodarstwa domowego). Rozliczamy się podatkiem liniowym 19% w 2021 roku. Od 01.01.2022 każde z nas dodatkowo założy swoje indywidualne działalności gospodarcze (do tej pory działamy tylko jako wspólnicy spółki cywilnej). Spółka cywilna w 2022 roku będzie rozwiązywana ze względu na rozwód. Ze spółki będzie prowadzona tylko sprzedaż towarów handlowych i środków trwałych do jednoosobowych działalności gospodarczych.

Czy w związku z tym spółka może w 2022 roku wybrać formę opodatkowania ryczałtem? Jeśli tak to w momencie sprzedaży towarów będę one opodatkowane stawką 3%, a jeśli spółka będzie sprzedawać nieruchomość to z jaką stawką ryczałtu powinna taką sprzedaż opodatkować?

Nieruchomość (budynek - lokal sklepowy) sprzedawany będzie niepowiązanemu podmiotowi (obcej firmie).

Jeśli w 2022 wspólnicy spółki będą rozliczać się na ryczałcie to ze swoich indywidualnych działalności też muszą rozliczać się na ryczałcie czy mogą na zasadach ogólnych albo podatku liniowym?

Limit przejścia na ryczałt jest spełniony (przychody spółki są mniejsze niż 2 mln euro). Moje pytanie jest następujące czy nie ma innych przesłanek, które zabraniały wybrania ryczałtu ewidencjonowanego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX