Czy małoletni może wskazać opiekuna pieczy zastępczej jako osobę, w obecności której przeprowadza się działania w ramach procedury „Niebieskie Karty”?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wilk Jakub
Odpowiedzi udzielono: 4 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Mamy w MOPR taką sytuację: 16-letni chłopiec zgłosił na policję przemoc domową ze strony swojej ciotki, z którą mieszka (mieszkają tylko we dwoje) i która jest dla niego rodziną zastępczą.

Rodzice chłopca mieszkają oddzielnie w różnych częściach Polski i mają ograniczoną władzę rodzicielską wobec niego. Policja tej ciotce założyła Niebieską Kartę i przesłała ją do MOPR. Grupa robocza, w ramach procedury "Niebieskie Karty" prowadzi spotkania z ciotką, czyli z osobą podejrzaną o stosowanie przemocy.

Ale jak mamy pracować z nieletnim, który jest osobą doznającą tej przemocy?

Wiemy, że nieletniego powinien reprezentować opiekun prawny, czyli w tym przypadku rodzice, bo nie są pozbawieni władzy rodzicielskiej.

Ale skoro, z jakiegoś powodu, mają ograniczoną władzę i dlatego dziecko przebywa w rodzinie zastępczej, to czy powinni oni reprezentować dziecko w sprawie o przemoc ze strony ciotki?

W składzie grupy roboczej mamy koordynatora z pieczy zastępczej, który jest pracownikiem MOPR i na co dzień pracuje z rodziną zastępczą.

Czy małoletni może wskazać jego jako swojego reprezentanta na spotkaniach grupy roboczej w ramach Niebieskiej Karty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX