Czy mając na uwadze art. 33 ust. 1 i ust. 2 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta placówka medyczna jest uprawniona do prowadzenia rejestru osób uprawnionych do odwiedzania pacjenta?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Łokaj Maciej
Odpowiedzi udzielono: 30 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta pacjent podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej ma prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami. Zgodnie z art. 33 ust. 2 ww. ustawy pacjent ma prawo do odmowy kontaktu z osobami wymienionymi w ust.1.

Czy powyższe daje prawo do tego, aby szpital wprowadził ewidencję imienną osób odwiedzających pacjentów?

Czy pacjent może życzyć sobie, aby nie odwiedzała go konkretna wskazana z imienia i nazwiska osoba i wówczas w jaki sposób dokonywać sprawdzenia osób odwiedzających? Czy dane osób odwiedzających pacjenta należy wpisywać do dokumentacji medycznej pacjenta odwiedzanego?

Co w sytuacji, kiedy ktoś przynosi paczkę do pacjenta (osobiście nie jest to wysyłka) - czy można żądać, aby podał swoje dane jako nadawca paczki - z uwagi na zawartość przesyłki, która może być niebezpieczna?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX