Czy magazynowanie szczelnych, zamkniętych pojemników na oleje odpadowe na utwardzonym placu bez zadaszenia będzie prawidłowe w świetle aktualnych przepisów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 30 sierpnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Oleje odpadowe (głównie z grupy 13) magazynowane będą na terenie zakładu w szczelnych i zamkniętych pojemnikach (np. beczkach metalowych) spełniających wymogi § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 5 października 2015 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z olejami odpadowymi - dalej r.o.o. Taki sposób magazynowania olei odpadowych (szczelne, zamknięte pojemniki) wyklucza możliwość kontaktu magazynowanych odpadów z opadami atmosferycznymi. Pojemniki na odpady ustawione będą na utwardzonym podłożu wyposażonym w kanalizację deszczową. Zakład wyposażony jest w środki umożliwiające zebranie ewentualnych wycieków (sorbenty).

Czy pomimo zastosowania wskazanych wyżej zabezpieczeń konieczne jest magazynowanie olei odpadowych w miejscu posiadającym zadaszenie (np. wiata, budynek magazynowy)?

Zgodnie z § 4 ust. 2 r.o.o. pojemniki z olejami odpadowymi magazynuje się miejscach utwardzonych, zabezpieczonych przed zanieczyszczeniami gruntu i opadami atmosferycznymi, wyposażonymi w urządzenia lub środki do zbierania tych odpadów. Zgodnie z ww. paragrafem pojemniki powinny być magazynowane w miejscu zabezpieczonym przed opadami atmosferycznymi, co sugeruje jakąś formę zadaszenia, które będzie niejako odcinało dopływ opadów atmosferycznych do pojemników z olejami odpadowymi.

Jednakże, co w sytuacji, gdy już sam pojemnik, w którym taki olej jest magazynowany, stanowi wystarczające zabezpieczenie przed kontaktem opadów z odpadem?

Czy magazynowanie szczelnych, zamkniętych pojemników na oleje odpadowe na utwardzonym placu (bez zadaszenia) będzie prawidłowe w świetle aktualnych przepisów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX