Czy magazynowanie odpadów drewna i odpadów drewnopochodnych przeznaczonych do odzysku może odbywać się bezpośrednio na placu magazynowym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 19 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy magazynowanie odpadów drewna i odpadów drewnopochodnych przeznaczonych do odzysku może odbywać się bezpośrednio na placu magazynowym?

Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Klimatu z 11.09.2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów (Dz.U. z 2020 r. poz. 1742) - dalej r.s.w.m.o. magazynowanie odpadów wymienionych w § 6 ust. 3 r.s.w.m.o. z dniem 1 stycznia 2021 r. będzie mogło odbywać się na terenie, który nie został utwardzony z użyciem wyrobów budowlanych oraz do magazynowania tych odpadów nie trzeba będzie używać szczelnych opakowań, pojemników, kontenerów lub zbiorników, a także nie zaistnieje obowiązek zastosowania zabezpieczenia przed uwolnieniem się do gleby, wód powierzchniowych i podziemnych wycieków oraz ścieków, w tym wód odciekowych, z miejsc magazynowania odpadów z dalszymi wymaganiami wynikającymi z zastosowania ww. zabezpieczania np. wyposażenia miejsc magazynowania odpadów w system gromadzenia wód odciekowych o pojemności odpowiedniej do ilości powstających odcieków. Jednak zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 6 r.s.w.m.o. jednocześnie nadal istnieje obowiązek zabezpieczenia odpadów przed wpływem czynników atmosferycznych.

Jak należy rozumieć zwolnienia określone w § 6 ust. 3 i 4 r.s.w.m.o. w stosunku do odpadów określonych w § 6 ust. 3 r.s.w.m.o.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX