Czy ma znaczenie, że to samo urządzenie w różnym czasie może pracować w różnych miejscach na tym samym zakładzie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 12 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład dysponuje urządzeniem do cięcia przewodów. Urządzenie to w ciągu technologicznym znajduje się w jednym miejscu. Praca takich urządzeń przeplata się z pracą ręczną pracowników produkcji.

Czy takie urządzenie spełnia definicję instalacji, o której mowa w art. 3 pkt 6 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2020 r. poz. 1219) – dalej p.o.ś.?

Biorąc pod uwagę treść wyroku przytoczonego w odpowiedzi do pytania zawartego w LEX nr QA1269106 - WSA we Wrocławiu z 16.09.2014 r., II SA/Wr/14 - urządzenie, w czasie korzystania z niego pozostaje w danym miejscu, nie przemieszcza się.

"Stacjonarność" według orzecznictwa wydaje się być aktualnie już tak szeroko rozumiana, że zastanawiam się czy np. elektryczna gilotyna do cięcia, drukujące urządzenie wielofunkcyjne, drukarka do znakowania produktów, zakuwarka do kontaktów to "instalacja"?

W wyniku pracy każdego z urządzeń powstają odpady np. eksploatacyjne. Urządzenia mają na zakładzie swoją stałą lokalizację wynikającą z ciągu technologicznego.

Czy ma znaczenie, że to samo urządzenie w różnym czasie może pracować w różnych miejscach na tym samym zakładzie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX