Czy lekarzowi jest potrzebna w gabinecie asystentka nie będąca osobą wykonującą zawód medyczny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 2 sierpnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

SP ZOZ chce zawrzeć kontrakt z lekarzem (neurolog), który prowadzi indywidualną praktykę lekarską. Jednocześnie, lekarz ten zastrzegł, że przy wykonywaniu umowy będzie korzystał z pomocy swojej asystentki (tj. osoby, która nie będzie udzielać świadczeń zdrowotnych pacjentom, a jedynie dokonywać czynności pomocniczych). Z art. 53 ust. 1 u.z.l., wynika, że lekarz ten może korzystać z pomocy takiej osoby, jako osoby niebędącej lekarzem przy wykonywaniu czynności pomocniczych, niemniej z ust. 4 wynika, że "Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do indywidualnej praktyki lekarskiej i indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej wykonywanej wyłącznie w miejscu wezwania lub wyłącznie w zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego".

Jak należy zatem rozumieć pojęcie "wyłącznie"?

Czy w przypadku, gdy lekarz prowadzi indywidualną praktykę lekarską poza i w zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego jakim jest SP ZOZ, art. 53 ust. 4 u.z.l. ma zastosowanie do opisanej sytuacji i uniemożliwia korzystanie lekarzowi w trakcie realizacji kontraktu z usług pomocniczych asystentki?

Czy dopuszczalne jest zatem zawarcie przez SP ZOZ kontraktu z ww. lekarzem, z którego wynikać będzie, że SP ZOZ dopuszcza za uprzednią zgodą, wyrażoną w dowolnej formie, możliwość podejmowania czynności, niezwiązanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych pacjentom, o których mowa w umowie, tj. czynności pomocniczych, przez osoby zatrudnione przez przyjmującego zamówienie tj.lekarza, za które w ramach prowadzonej działalności, lekarz ponosi pełną odpowiedzialność bez konieczności zawarcia dodatkowej umowy przez SP ZOZ z osobą wykonującą te czynności pomocnicze?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX