Czy lekarze mogą utworzyć praktykę grupową, której celem będzie udzielanie, dotychczas udzielanych indywidualnie, świadczeń leczniczych wyłącznie na rzecz SP ZOZ-u?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 29 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej prowadzący szpital z oddziałami o różnej specjalizacji (również o specjalizacji ortopedycznej i rehabilitacji) ma podpisane umowy kontraktowe z dwoma lekarzami o specjalizacji ortopedia. Każdy z nich jest związany umową kontraktową z uwagi na prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej w osobnym miejscu niż siedziba szpitala. W chwili obecnej wskazani ortopedzi wykonują indywidualnie świadczenia na rzecz SP ZOZ-u. W danym miesiącu każdy z nich wypracowuje różną liczbę punktów ortopedycznych. Przez to rachunek za dany miesiąc z należnością za wykonane punkty ortopedyczne opiewa na sumę odpowiadającą tej sumie w oparciu o umowę kontraktową. Docelowo obaj chcieliby rozliczać się w ten sposób, że za wypracowane punkty ortopedyczne każdy z nich otrzyma po 50% należności za sumę ich wykonanie. Aby wykluczyć rozbieżności chodzi o to, że ich dorobek za dany miesiąc zostanie zsumowany a następnie każdy z nich otrzyma połowę należności za ich sumę. Powyższe będzie uwidocznione na rachunku i każdy otrzymałby połowę należności za sumę wykonanych przez nich punktów ortopedycznych. W celu poprawnego rozliczenia z SP ZOZ.

Czy istnieje możliwość, aby omawiani ortopedzi utworzyli praktykę grupową (np. w formie spółki cywilnej), której celem będzie udzielanie dotychczasowych świadczeń leczniczych wyłącznie na rzecz SP ZOZ-u, aby móc wspólnie rozliczać się za wykonane zabiegi i jednoczesne dalsze wykonywanie indywidualnej praktyki przez każdego z nich w odrębnym zakresie na własny rachunek?

Czy też istnieje inna możliwość?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX