Czy lekarze, lecznice, gabinety i przychodnie weterynaryjne muszą posiadać zezwolenie na transport bezdomnych zwierząt?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zwracam się z prośbą o udzielenie mi kilku odpowiedzi natury formalnoprawnej dotyczących opieki nad zwierzętami bezdomnymi i przeciwdziałanie bezdomności zwierząt.

Czy każdy podmiot prowadzący działalność, który chce odławiać i transportować zwierzęta bezdomne lub koty wolno żyjące, powinien posiadać zezwolenie od powiatowego lekarza weterynarii na transport zwierząt?

Usługi tego rodzaju świadczą często lecznice i gabinety weterynaryjne, a zgodnie z art. 1 ust. 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań oraz zmieniającego dyrektywy 64/432/EWG i 93/119/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 1255/97 (Dz. U. L 3 z dnia 5 stycznia 2005 r., s. 1) - dalej rozporządzenie 1/2005, niniejsze rozporządzenie nie stosuje się do transportu zwierząt niemającego związku z działalnością gospodarczą oraz do transportu zwierząt bezpośrednio do lub z gabinetów lub klinik weterynaryjnych, odbywającego się z polecenia lekarza weterynarii.

Czy w ogóle lekarze/lecznice/gabinety/przychodnie weterynaryjne muszą posiadać zezwolenie na transport zwierząt?

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1399), na prowadzenie przez przedsiębiorców działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami wymagane jest uzyskanie zezwolenia.

Co należy rozmieć pod pojęciem "ochrona przed bezdomnymi zwierzętami"?

Czy jest to odławianie, przetrzymywanie, transport do schroniska i leczenie, a może są to tylko przytuliska lub hotele dla zwierząt?

Czy osoba, która będzie odławiać bezdomne zwierzęta z terenu gminy, powinna posiadać takie zezwolenie w naszej gminie, czy też jeśli ma zarejestrowaną działalność w innej gminie, to wystarczy zezwolenie posiadane w gminie, w której ma zarejestrowaną działalność?

Czy takie zezwolenie obejmuje i jest konieczne dla lekarzy, lecznic, gabinetów i przychodni weterynaryjnych wykonujących zabiegi weterynaryjne na zwierzętach bezdomnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX