Czy lekarz NiŚOZ jak i lekarz SOR mają prawo do wystawienia recept na refundowane leki dla pacjentów do ukończenia 18. roku życia oraz po ukończeniu 65. roku życia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 25 lutego 2024 r.
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 25 września 2023 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 43a u.ś.o.z. osoby do ukończenia 18. roku życia oraz osoby, które ukończyły 65. rok życia maja prawo do bezpłatnych leków i wyrobów medycznych. Powyższym świadczeniobiorcom przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki (...) na podstawie recepty wystawionej m.in. przez lekarza udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Bezpłatne zaopatrzenie, o którym mowa powyżej, przysługuje również na podstawie recepty wystawionej w postaci elektronicznej przez: 1) lekarza udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej: a) w ramach umowy o udzielanie świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub b) z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w ramach umowy, o której mowa w art. 159a u.ś.o.z.; 2) lekarza udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej: a) w ramach umowy o udzielanie świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego lub b) z zakresu leczenia szpitalnego w ramach umowy, o której mowa w art. 159a u.ś.o.z. - w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego.

Czy przez lekarza z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej należy rozumieć również lekarza nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Czy receptę na bezpłatny lek może wystawić lekarz SOR w związku z zakończeniem pobytu pacjenta w SOR: w przypadku gdy pacjent po hospitalizacji w SOR nie jest przenoszony na inny oddział szpitalny, a zostaje wypisany do domu (otrzymuje kartę informacyjną z leczenia szpitalnego w SOR r.), jak i w przypadku odmowy przyjęcia pacjenta do szpitala po wstępnej diagnostyce w SOR (otrzymuje kartę odmowy przyjęcia do szpitala)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX