Czy lekarz, który wykonuje zawód na podstawie zgody Ministra Zdrowia ma status lekarza specjalisty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 3 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Lekarz który uzyskał kwalifikację poza UE (Ukraina), posiada warunkowe prawo wykonywania zawodu - upoważniony do samodzielnego wykonywania zawodu lekarza w podmiocie leczniczym przeznaczonym do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na COVID – 19, przez okres 5 lat od dnia wydania dokumentu "PWZ", o którym mowa w art. 7 ust. 13 u.z.l. tj. w okresie od 8.05.2021 r. do 8.05.2026 r. z zastrzeżeniem, że przez pierwsze trzy miesiące zatrudnienia na terytorium RP wykonywać będzie zawód pod nadzorem lekarza posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty (decyzja MZ nr 139/2021/L z 18.04.2021 r.). Z decyzji wynika, że lekarz przedłożył w MZ dokumenty potwierdzające ukończenie sześcioletnich studiów medycznych wraz z programem kształcenia oraz uzyskanie tytułu specjalisty w dziedzinie anestezjologia i intensywna terapia wraz z programem szkolenia. W decyzji wskazano "Udzielam zgody na samodzielne wykonywanie zawodu lekarza przez Pana (...)" bez doprecyzowania "specjalisty".

Czy na podstawie warunkowego PWZ oraz tytułu specjalisty w dziedzinie anestezjologia i intensywna terapia (specjalizacja uzyskana w Ukrainie) lekarz może pełnić funkcje anestezjologa na bloku operacyjnym?

Jeśli tak, to pod jakimi warunkami?

Czy mimo że nie jesteśmy szpitalem przeznaczonym do leczenia pacjentów chorych na COVID-19 to lekarz na podstawie wskazanego warunkowego PWZ może u nas pracować?

Lekarz posiada kartę pobytu z zezwoleniem na pobyt stały.

Czy oprócz zgłoszenia powierzenia pracy przez praca.gov.pl musimy dopełnić formalności związanych z legalnością pobytu na terytorium RP i legalnością wykonywania pracy tego lekarza?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX