Czy legalne jest żądanie szczegółowego uzasadnienia z PCPR w zakresie przesłanek co do podjęcia decyzji o powrocie osoby do rodziny zastępczej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 19 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Rodzina zastępcza, w której wychowywała się usamodzielniana wychowanka i która ubiegłego roku opuściła rodzinę zastępczą w celu usamodzielnienia (chociaż nadal z rodziną mieszka), posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności, chce aby nadal ta osoba pozostała w rodzinie zastępczej. Wystąpiła do Starosty o wyrażenie zgody.

Rodzina zastępcza wyraziła zgodę na powrót, a wychowanka napisała, że ma umiarkowany stopień niepełnosprawności, ukończyła szkołę i nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować w środowisku. Pracownik starostwa powołując się tylko na art. 37 ust. 4 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, wystąpił do PCPR o szczegółowe uzasadnienie zawierające przesłanki do podjęcia pozytywnej decyzji przez starostę, które ma być sporządzone przez pracowników PCPR i zatwierdzone przez jego Dyrektora.

Czy legalne jest żądanie szczegółowego uzasadnienia z PCPR, także mając na względzie ochronę danych osobowych (brak wskazania przepisów) i co jeszcze mogłoby być ujęte w odpowiedzi do starosty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX