Czy kwoty zakupu przedmiotów kupionych na targowiskach mogą być dokumentowane za pomocą dowodów wewnętrznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 5 sierpnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma rozliczająca się metoda kasową w procedurze VAT marża skupuje na targowiskach przedmioty używane (ozdoby, figurki, platerki itp.). Firma odprowadza podatek PCC-3. Trudno jest jednak ustalić nazwisko i PESEL sprzedającego, a jak już podają to nieprawdziwe, a przecież nie można ich legitymować.

Zatem co mamy wdrożyć w zamian fikcyjnych umów sprzedaży?

Przy przyjęciu towarów do sprzedaży PZ, fotografujemy wszystkie przedmioty kupione w danym dniu na targowisku, nadajemy im indeksy oraz wpisujemy ceny zakupu zgodne z tym co zapłaciliśmy na targu:

- na zdjęciu umieszczamy nr indeksu przedmiotów;

- ogólna wartość takiego zakupu przekracza zawsze 1000 zł (inaczej nie opłaca się jechać na giełdę dla przykładu), więc sporządzamy deklarację PCC-3 i opłacamy podatek 2% - dalej kierujemy te przedmioty do sprzedaży w procedurze VAT marża.

W powyższej sytuacji kluczowe znaczenie ma art. 120 ust. 4 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106) - dalej u.p.t.u. w zakresie: czy przyjęta wyżej procedura zakupu w sposób wystarczający dokumentuje cenę nabycia towaru, skoro ciąży na nas obowiązek udowodnienia ceny zakupu towaru, od której nalicza się marżę?

Czy taki zakup spełnia zatem warunki do wystawienia dowodu wewnętrznego – czy powinna to być jednak umowa sprzedaży z oznaczaniem nabywcy i sprzedawcy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX