Czy kwoty maksymalnej opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej podlegają zaokrągleniu do pełnych groszy w górę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 12 maja 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy kwoty maksymalnej opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej zgodnie z dyspozycją art. 28 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta podlegają zaokrągleniu do pełnych groszy w górę?

Jeżeli tak, to w jakich sytuacjach?

Ustawodawca w dyspozycji wymienionego przepisu wskazuje kwoty maksymalne, których przekroczyć w żadnym razie nie można, co wskazywałoby na konieczność zaokrąglenia kwoty do pełnych groszy w dół. Z drugiej strony w matematyce przyjmuje się zaokrąglanie w górę jeżeli pierwsza cyfra podlegająca skróceniu jest większa lub równa 5. Inne ustawy szczególne posiadają przepisy szczególne pozwalające na zaokrąglanie kwot w górę Ordynacja podatkowa wskazuje, że "Podstawy opodatkowania, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz kwoty podatków od nich pobierane zaokrągla się do pełnych groszy w górę.". W ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta brak jest wyraźnej podstawy ku zaokrąglaniu kwoty (zwłaszcza maksymalnej, której przekroczyć nie można) w górę.

Czy zatem kwota maksymalna za dokumentacje medyczną wyliczona art. 28 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta na 0,295 zł powinna wynosić 0,29 zł czy 0,30 zł?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX