Czy kwotę świadczenia rodzicielskiego należy pomniejszać o wysokość zasiłku dla bezrobotnych wypłaconego w danym miesiącu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 1 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osobie pobierającej zasiłek dla bezrobotnych przyznano świadczenie rodzicielskie (odpowiednio pomniejszono). Nie jest jasnym, jak ustalać wysokość tego świadczenia w przypadku zmiany kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Zasiłek dla bezrobotnych jest płatny z dołu, a organ nie ma możliwości uzyskania informacji o wysokości zasiłku za dany miesiąc w tym samym miesiącu - taka informacja pojawia się w kolejnym, np. kwota za maj dostępna jest w czerwcu.

Dominuje pogląd, że kwotę świadczenia rodzicielskiego należy pomniejszać o zasiłek należny z dany miesiąc bez względu na miesiąc jego wypłaty. W przypadku więc zmiany zasiłku od maja organ nie ma możliwości zmiany świadczenia rodzicielskiego od maja, bo mając informację w czerwcu o tej zmianie, decyzję może zmienić od czerwca.

Czy w tej sytuacji, skoro osoba otrzyma za maj kwotę świadczenia rodzicielskiego wyższą niż wynikająca ze zmiany kwoty zasiłku, można mówić o nienależnie pobranym świadczeniu w różnicy pomiędzy wypłaconą a faktycznie przysługującą po zmianie?

Czy organ powinien podjąć jakieś działania?

Gdyby przyjąć, że zmiany dokonujemy od czerwca biorąc pod uwagę fakt wypłaty zasiłku w czerwcu (za maj), oznaczałoby to z kolei, że w przypadku wypłaty w czerwcu ostatniego zasiłku za maj (np. częściowego), w czerwcu dokonano by pomniejszenia świadczenia rodzicielskiego pomimo, że prawo do zasiłku dla bezrobotnych wygasło w maju.

Który wariant jest prawidłowy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX