Czy kwotę odpłatności dla każdego z dzieci należy ustalić jako różnicę między kosztem utrzymania matki w DPS a opłatą wnoszoną przez mieszkańca i podzielić na 5?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 20 sierpnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W wyniku ustaleń, dwoje z pięciorga rodzeństwa zobowiązane zostało do wnoszenia opłaty za matkę umieszczoną w DPS (pozostała trójka zwolniona z uwagi na brak odpowiednich dochodów).

1. Czy ustalając indywidualne odpłatności, jej maksymalną kwotę dla każdego z dzieci należy ustalić jako różnicę między kosztem utrzymania w DPS a opłatą wnoszoną przez mieszkańca i podzielić na 5?

Czy, jeżeli jedno z dzieci stać na większą odpłatność niż ustalona jak wyżej, a inne nie stać, to można dla tego dziecka ustalić wyższą odpłatność?

Proszę porównać odpowiedź pod nr QA1102084 (można obciążyć tylko jedno z dzieci maksymalną możliwą odpłatnością) oraz nr QA1511200 (ostatni akapit - nie należy przenosić odpłatności przypadającej na osobę zwolnioną na inną osobę, której dochody pozwalają na większą odpłatność)?

2. Czy "brakującą kwotą" wnoszoną przez gminę należy obciążyć wnuków mieszkańca DPS, jeśli tak, to których - dzieci osób zwolnionych z odpłatności, czy również tych wnoszących odpłatność (płacą mniej niż wynikałoby to z podziału całej kwoty odpłatności na pięcioro osób)?

3. Czy w sytuacji, gdy wnuk odmawia przeprowadzania wywiadu, należy obciążyć go w trybie art. 61 ust. 2e u.p.s. kwotą odpowiadającą opłacie wnoszonej przez gminę, czy może ograniczonej do udziału w opłacie, jaki przypada na jego rodzica?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX