Czy kwota obciążenia kontrahenta kosztami będzie stanowić dla spółki przychód podatkowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 8 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka wykonuje usługi budowlane polegające między innymi na montażu ślusarki aluminiowej oraz montażu szkła, które zamawia bezpośrednio u producenta. Spółka wykonała taką usługę na rzez inwestora, ale przed odbiorem prac okazało się, że dostarczone i zamontowane szkło posiada wady. Producent szkła uznał reklamację i zobowiązał się do dostarczenia nowego szkła bez wad. Zobowiązał się także do pokrycia kosztów wymiany szkła. Spółka przy wymianie będzie korzystała z usług podwykonawców: firmy montażowej oraz firmy wynajmującej sprzęt specjalistyczny. Kwota kosztów wymiany (montaż i sprzęt) została określona ryczałtowo na 100.000 zł. Spółka zamierza obciążyć dostawcę szkła notą obciążeniową.

Czy kwota obciążenia będzie stanowić dla spółki przychód podatkowy?

W jakim momencie, czy momencie zaksięgowania noty, czy w momencie otrzymania zapłaty za nią?

Czy faktury otrzymane od podwykonawców (za montaż, sprzęt) będą mogły być uznane za podatkowe koszty uzyskania przychodów?

Jeżeli spółka chciałaby odzyskać nie ryczałtowe, a rzeczywiście poniesione koszty wymiany szkła, na podstawie otrzymanych faktur, to kwoty z faktur będzie można zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX