Czy kwestia wspólnych instalacji jest istotna przy ustaleniu samodzielności lokalu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 7 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Działka budowlana zabudowa jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, w którym można wydzielić dwa samodzielne lokale mieszkalne. Obiekt posiada piwnicę, do której jest dostęp z klatki schodowej, lokal 1 znajdowały się na parterze, a lokal 2 na piętrze, do których były dostęp z ww. klatki schodowej, stanowiącej część wspólną obiektu.

Czy można wydzielić dwa samodzielne lokale mieszkalne w sytuacji, kiedy w obiekcie są wspólne instalacje wodociągowe, kanalizacji sanitarnej, elektroenergetyczne i c.o., a piec stanowiący jedyne źródło ogrzewania całego obiektu zlokalizowany jest w kondygnacji piwnicy, w pomieszczeniu, które miałoby być przynależne do lokalu mieszkalnego nr 1?

Autor pytania uważa, że można, albowiem w jego ocenie kwestia wspólnych instalacji nie jest istotna pod kątem regulacji dotyczących samodzielności lokalu i nie powinna stanowić przeszkody w ustaleniu samodzielności lokalu (czym innym jest w tym zakresie ustalenie i uregulowanie statusu instalacji pod kątem przepisów prawa cywilnego). Samodzielność lokali powinna więc polegać na nieskrępowanym dostępie do nich ich właścicieli i korzystających z nich osób.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX