Czy kształcenie przyszłych kierowców i ich badania lekarskie mogą stanowić usługę kompleksową oraz czy badania te podlegają zwolnieniu z VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 9 listopada 2023 r.
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 4 kwietnia 2019 r.

PYTANIE

Nasza firma świadczy usługi szkoleniowe w zakresie kształcenia kierowców, w większości zwolnione z VAT. Ostatnio podpisaliśmy umowę z miastem na przeprowadzenie kursów w zakresie prawa jazdy kategorii C, C+E i kwalifikacji wstępnej dla uczestników projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS. W ramach tej umowy zobowiązujemy się do przeprowadzenia badań lekarskich i psychologicznych, których wartość określona jest w umowie odrębnie od ceny kursu. Badania psychologiczne wykonujemy w ramach pracowni psychologicznej, którą prowadzimy, natomiast na badania lekarskie kierujemy do odpowiedniej placówki i pokrywamy koszty badań.

Czy wystawiając fakturę na miasto możemy przyjąć stawkę zwolnioną na podst. art 43 ust 1 pkt c ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u. określając cenę kursu łącznie z badaniami lekarskimi i psychologicznymi?

Czy możemy w takim przypadku zastosować stawkę zwolnioną związaną z usługą podstawową, jako usługa łączna?

Czy jednak powinniśmy fakturować każdą pozycję osobno, tj. cenę kursu ze stawką zwolnioną, natomiast badania lekarskie i badania psychologiczne ze stawką 23% (jako niesłużące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia)?

Czy możemy zastosować zwolnienie w przypadku badań lekarskich i psychologicznych z art 43 ust 1 pkt 19a u.p.t.u.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX