Czy księgując noty podwójną wysokość czynszu traktujemy w całości jako odszkodowanie, czy może połowę księgujemy jako czynsz a drugą jako odszkodowanie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mikulska Dorota
Odpowiedzi udzielono: 14 października 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z umową najmu w przypadku zajmowania lokalu po rozwiązaniu umowy najmu wynajmujący ma prawo naliczenia czynszu w podwójnej wysokości za bezumowne korzystanie z lokalu. W kwietniu 2010 r. otrzymaliśmy wypowiedzenie umowy najmu lokalu ze skutkiem natychmiastowym. Lokalu nie opuściliśmy. Za maj i czerwiec 2010 r. zapłaciliśmy w lipcu, za lipiec w sierpniu, a za sierpień i wrzesień we wrześniu. W międzyczasie otrzymaliśmy noty obciążeniowe za bezumowne korzystanie z lokalu w podwójnej wysokości za miesiące od maja do września. Not nie zaakceptowaliśmy i odesłaliśmy je. Najemca wpłaty za maj i czerwiec zakwalifikował w poczet noty majowej itd. Za te miesiące nie otrzymaliśmy faktur VAT jak wcześniej, chociaż wpłat dokonywaliśmy w wysokości brutto.

Czy księgując jednak te noty to podwójną wysokość czynszu traktujemy w całości jako odszkodowanie w pozostałych kosztach operacyjnych, czy może połowę księgujemy na kontach zespołu 4 i 5 jako czynsz z podatkiem VAT jako kosztem, a drugą połowę jako odszkodowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX