Czy koszt studiów podyplomowych dla członków gminnej komisji może zostać sfinansowany ze środków przewidzianych w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 1 czerwca 2021 r.

PYTANIE

Do przewodniczącego GKRPA została przesłana oferta 2-semestralnych studiów podyplomowych od czerwca bieżącego roku "Profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych", który PARPA objęła swoim patronatem. W broszurze promującej kierunek została zapisana informacja, że "udział w studiach podyplomowych może być finansowany ze środków przeznaczonych na gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w ramach zwiększania kompetencji i edukacji przedstawicieli różnorodnych grup zawodowych zaangażowanych w realizację programu".

W naszym gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na 2021 rok, który tworzony jest na koniec roku kalendarzowego z wejściem w życie od 1 stycznia roku kolejnego, wśród zadań widnieją zapisy mówiące o finansowaniu szkoleń w zakresie rozpoznawania i przeciwdziałania zjawiskom patologicznym, finansowanie szkoleń i kursów specjalistycznych, a także organizowanie i finansowanie szkoleń, konferencji i warsztatów dotyczących obowiązujących procedur (w tym "Niebieskiej Karty"), współpracy służb w ramach zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych.

Konsekwencją tych zapisów jest tworzony budżet, w którym w rozdziale 85154 w § 4700 zabezpiecza się rokrocznie środki pieniężne na szkolenia i podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób i służb. Warto zaznaczyć, że tutejszy Ośrodek Pomocy Społecznej w swoim regulaminie organizacyjnym nie posiada zapisów mówiących o możliwości dofinansowania form doskonalenia zawodowego pracowników w jakimkolwiek stopniu.

Czy według Państwa sfinansowanie w 100% z tzw. "budżetu korkowego" powyższych studiów w myśl zapisów art. 4 [1] ust. 1, 2 i 9 [3] ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest zasadne i czy wydatek taki nie będzie naruszeniem lub będzie mógł spowodować konsekwencje finansowe nałożone na jst przy kontroli RIO?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX