Czy koszt amortyzacji samochodów oddanych przez klienta do używania spółce trzeba doliczyć do podstawy opodatkowania na fakturze?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 2 stycznia 2018 r.

PYTANIE

Mój klient jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na swoje imię i nazwisko, opodatkowaną VAT i posiada książkę przychodów i rozchodów. W roku 2015 utworzył ze wspólnikiem (żoną - z którą ma rozdzielność majątkowa) spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W porozumieniu z leasingodawcami w ramach cesji umów leasingu operacyjnego przeniesione zostały do spółki samochody ciężarowe i naczepy wcześniej używane w działalności jednoosobowej. Dwóch leasingodawców nie zgodziło się na cesję i nadal na 4 samochody wystawiane są na klienta faktury VAT (leasing operacyjny) oraz noty obciążeniowe (leasing finansowy, pożyczka na zakup pojazdu). Bez pisemnej umowy spółka korzysta z tych samochodów przy wykonywaniu działalności opodatkowanej - ponosi koszty napraw, paliwa, ubezpieczenia itp. Klient wystawia dla spółki fakturę na: "koszty związane z umową", w której podstawą opodatkowania jest kwota kosztów wynikająca z wystawionych na niego dokumentów dotyczących usług leasingu operacyjnego, kwoty zapłaconych odsetek leasingu kapitałowego i odsetek od pożyczki. Do tego naliczany jest podatek należny.

Czy sposób postępowania klienta jest prawidłowy?

Czy koszt amortyzacji samochodów oddanych przez klienta do używania spółce (dot. leasingu finansowego) można "przerzucić" na spółkę notą obciążeniową, czy trzeba doliczyć go do podstawy opodatkowania na fakturze?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX