Czy korzystanie przez młodzież z boiska szkolnego jest zwykłym korzystaniem ze środowiska w rozumieniu p.o.ś.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 12 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Właściciel budynku mieszkalnego (dom jednorodzinny) sąsiadującego z boiskiem szkolnym zlecił przeprowadzenie pomiarów hałasu w czasie korzystania przez młodzież z boiska szkolnego. Pomiary wykazały, że najwyższe poziomy hałasu występują w czasie odbić piłki od nawierzchni boiska, siatki ogrodzeniowej czy tablicy do koszykówki i krzyków młodzieży (co nie jest zaskakujące). Właściciel budynku mieszkalnego skierował sprawę do sądu, wskazując m.in. że zgodnie z pomiarami poziom hałasu przekracza na jego posiadłości 50 dB (A). Właściciel domaga się podjęcia przez szkołę działań mających na celu wyeliminowanie hałasu (np. zmiany lokalizacji boiska, ograniczenie godzin korzystania, zainstalowania ekranu akustycznego).

Zgodnie z zapisami ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś. przepisów ustawy nie stosuje się m.in. w zakresie hałasu powstającego w związku z powszechnym korzystaniem ze środowiska.

Czy korzystanie przez młodzież z boiska szkolnego jest zwykłym korzystaniem ze środowiska w rozumieniu p.o.ś.?

Czy odnoszenie się w tej sytuacji do poziomu 50 dB(A) jako poziomu dopuszczalnego (który wynika z przepisów wydanych na podstawie p.o.ś.) jest w tym wypadku prawidłowe?

Czy boisko szkolne i realizowane na nim aktywności będące źródłem hałasu (tutaj np. odbijanie piłki) podlega w ogóle kontroli z punktu widzenia przepisów o ochronie środowiska przed hałasem?

Czy boisko szkolne jest uznawane w świetle p.o.ś. za zakład (tj. instalacja + teren + urządzenia) albo instalację czy urządzenie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX