Nowość Czy korespondencję należy kierować zgodnie z adresem wskazanym w ewidencji gruntów i budynków, mimo że adresat nie odbiera korespondencji pod tym adresem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Brodzki Zbigniew
Odpowiedzi udzielono: 16 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Opłata adiacencka z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanej podziałem geodezyjnym. Małżeństwo w 2021 r. wystąpiło z wnioskiem o podział zgodny z planem miejscowym. Decyzja podziałowa została wydana 6.05.2021 r. W 2024 r. urząd wysłał zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia jednorazowej opłaty adiacenckiej. Po otrzymaniu zawiadomienia zgłosiła się Pani – była żona informując, iż: w dniu 21.04.2021 r. aktem notarialnym małżonkowie oświadczyli, iż z dniem 21.04.2021 r. ustalają rozdzielność majątkową, co oznacza, iż wszelkie przedmioty i prawa majątkowe nabyte przez stawiających będą stanowiły majątek osobisty tego z małżonków, na imię którego zostały nabyte. Następnie w 2022 r. Sąd Okręgowy rozwiązał przez rozwód bez orzekania o winie małżeństwo. Nie został dokonany podział majątku wspólnego, a udziały w przedmiotowej nieruchomości są równe. Nie można skontaktować się oraz określić adresu zamieszkania Pana – byłego męża.

Czy w związku z tym korespondencję należy kierować zgodnie z adresem wskazanym w ewidencji gruntów i budynków, mimo że Pan nie odbiera korespondencji pod tym adresem?

Czy należy ustalić kuratora osoby nieobecnej w tym przypadku?

Czy w związku z tym opłatę adiacencką należy naliczyć stronom w stosunku do udziału po 1/2 czy solidarnie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX