Czy korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w ramach ulgi na złe długi podatnik może dokonać dowolnie wybranych okresach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2021 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 3 czerwca 2019 r.

PYTANIE

Czy w przypadku nieuregulowania przez kontrahenta należności wynikającej z faktury dokumentującej świadczenie usług, gdy zwłoka w zapłacie przekracza 90 dni, wierzyciel ma prawo zmniejszyć podstawę opodatkowania i podatek należny VAT tylko w rozliczeniu za okres kiedy upłynął ww. termin, czy również w kolejnych, dowolnie wybranych okresach, o ile nie upłynął 2 letni okres od wystawienia faktury?

Przepis art. 89a ust. 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r. poz. 2174) - dalej u.p.t.u. mówi o okresie w którym nieściągalność uznaje się za uprawdopodobnioną. W każdym z ww. miesięcy wierzytelność uznaje się już za uprawdopodobnioną, a wierzyciel, odmiennie od dłużnika ma prawo, a nie obowiązek do korekty.

Zatem wydaje się sensowne, by z tego prawa mógł skorzystać w dowolnym okresie rozliczeniowym, w którym występuje to uprawdopodobnienie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX