Czy korekta koszów z tytułu ulgi za złe długi u dewelopera, dokonana w PKPiR powoduje również koniecznością zmniejszenia remanentu na koniec 1 kwartału 2021?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 24 czerwca 2021 r.

PYTANIE

Podatnik jest małym deweloperem. Buduje domy bliźniacze. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Na potrzeby budów kupuje materiały i korzysta z usług firm podwykonawczych w zakresie robót budowlanych. Wszystkie wydatki dotyczące budowy domów księguje do kolumny 10 PKPIR i sporządza na koniec każdego okresu rozliczeniowego (kwartału) remanenty, które są wpisywane do księgi. Po sprzedaży domu remanent jest zmniejszany o zakupy dotyczące budowy konkretnego domu. Pod koniec 2020 roku podatnik otrzymał dwie faktury od firmy podwykonawczej, które w kwocie netto zwiększyły remanent na koniec 2020 roku. Powstał spór z podwykonawcą, w rezultacie którego pewne kwoty z każdej z dwóch faktur zostały przez podatnika nieuregulowane. W związku z tym należy dokonać korekty kosztów z tytułu ulgi za złe długi w podatku dochodowym odpowiednio w styczniu i lutym 2021.

Czy korekta koszów (zmniejszenie) dokonana w PKPiR powoduje również koniecznością zmniejszenia remanentu na koniec 1 kwartału 2021?

Bo jeśli tak, to korekta kosztów połączona ze zmniejszeniem remanentu o tę samą kwotę będzie dla podatnika w podatku dochodowym neutralna. Jest to chyba prawidłowe, ponieważ zakupy dokonywane na rzecz budowanych domów są również podatkowo neutralne do chwili sprzedaży (każdy zakup na kwotę x zł powoduje zwiększenie remanentu o tę samą kwotę x zł).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX